top of page

Yol masraflarınızı yarıya indirin

www.sharemyfare.com
 

Nedir : Sizinle aynı yöne yolculuk edenleri bulun ve araç paylaşarak masrafları bölüşün.

Türkiye orijinli bir uygulama ve küresel pazara oynuyorlar. Kısa veya uzun mesafede ya da anlık olarak sizinle aynı yöne giden birilerini bulup onların arabasına takılabiliyorsunuz. Bir nevi dijital otostop. Ya da arabanızda yalnızsınız ve yolarkadaşı bulup masrafları bölüşmek istiyorsunuz. Uygulama size bu imkanı gerçek zamanlı olarak sağlıyor. 5 ay önce kurulmuş olmalarına rağmen Mısır, Filipinler ve Bulgaristan aktif bir kullanıcı ağı kurmayı başardılar.

 

 

Araç paylaşmanın sosyal ve güvenli yolu

www.kartag.com

Nedir : Mısır'a yolunuz düştüğünde araç paylaşımı yapın

Bu aralar araç paylaşım uygulamaları en popüler paylaşımlar herhalde. Kartag da bunlardan bir tanesi. Şoför olarak aracınızdaki boş koltuklara sistem üzerinden yolcu arayıp bulabiliyorsunuz. Facebook'la entegre çalıştığı için yolcuların profilinden seçim yapabiliyorsunuz. Şu an için sadece Mısır'da hizmet veriyorlar, ama planları arasında tüm ortadoğu ve kuzey afrika'ya yayılmak var. 

Ders kitaplarını satın almak yerine kiralayın

www.chegg.com

Nedir : İhtiyacınız olan ders kitabını satın almak yerine yaklaşık 1/3üne kiralayın

Yaklaşık 6 yaşında olan site, öğrencilere ders kitaplarını satın almak yerine kiralama imkanı sunuyor. Ayrıca derslere yardımcı kaynak, ödevler konusunda danışma ya da özel ders organizasyonu konusunda portal olarak da hizmet veriyor. Amerika'daki üniversite öğrencilerinin %30'u siteye üye, ve site kurulduğundan beri $150milyon'lık kitap kiralama hizmeti sunmuş. 

Yeteneklerinizi paylaşın ve yeni yetenekler edinin
www.skillshare.com
 

Nedir Yeteneklerinizi online veya sınıf düzeninde başkalarına öğretin

2009'da New York'ta kurulan site, herkesin yetenekleri başkalarına öğretmesi ve toplumun ortak bilgisini artırma amacı güdüyor. Site üzerinde yemek pişirmeden toplum içinde konuşma kursuna, mücevher yapımından sunum tekniklerine birçok konuda ücretli veya ücretsiz kurs bulmak mümkün. Yöneticilerinden Danya Cheskis-Gold her gün Amerika'nun dört bir yanında yüzlerce online veya sınıf düzeninde kursun düzenlendiğini belirtiyor.

Aklınıza gelebilecek herşeyi kiralayın
www.getable.com

 

Nedir: İhtiyacınız olan herhangi araç-gereci günlük olarak kiralayın

Bisikletten smokine, matkaptan mangala sadece arada bir ve kısa süreli ihtiyacınız olan herşeyi satın almak yerine kiralayın. Site amerika içinde 65000 civarında kiralama dükkanı çalışıyor ve aradığınız hemen herşeyi bulmak mümkün. Yakın zamanda yatırımcılardan $1.4 milyon yatırım aldılar. 

Arabanız otoparkta yatmasın, ihtiyacı olana kiralayın

www.getaround.com

Nedir: Sahibinden araç kiralama ağı. Üstelik saati sadece $3'dan başlıyor. 

Arabanız var ama çoğu zaman kullanmıyor musunuz ? Arabanız yok ama sadece 1 saatlik bir işiniz mi var ? Getaround.com araç sahipleriyle araç kiralayanları buluşturmak üzerine kurulmuş. Üstelik arabanızı başkasına kiraladığınızda $1milyon'lık kaskoyu da site yapıyor. Hayata geçtikten sonraki 1 yıl içinde 10000 araç sahibi site üzerinden araçlarını kiralamaya başladılar. Site en en son yatırımcılardan $13.9milyon alarak ismini duyurdu. 

Gel evime park et...
www.parkatmyhouse.com

 

Nedir : Evinizdeki boş otoparkı saatlik veya günlük kiralayın. 

Ingiltere orijinli bu paylaşım ağı, şehirlerdeki park sorunlarının çözümüne de cidde anlamda katkı sağlıyor. Geçen yıl BMW Parkatmyhouse.com'a yatırım yaparak bu hizmeti küresel hale getirmeyi amaçladığını açıkladı. Şirketin kurucularından Anthony Eskinazi, Londra'daki bir kilisenin geçen yıl site üzerinde $200.000lık otopark geliri elde edildiğini belirtiyor.  

İşlerinizi başkalarına yaptırın!
www.taskrabbit.com

 

Nedir : Günlük birçok rutin işi, vakti olan başkalarına yaptırın

2009 yılında kurulan site, birçoğumuzun günün yoğun temposunda angarya olarak gördüğü market alışverişi, elbiselerin kuru temizlemeye götürülmesi, garajın temizlenmesi gibi işleri vakti olan diğer kullanıcılara - ücreti karşılığında - yaptırmanızı sağlıyor. 

Bindiğiniz taksiyi diğer öğrencilerle paylaşın

www.jumpinstudent.co.uk

Nedir : Hem taksi çağırın, hem de taksiyi paylaşın

6 ay önce Leeds'de (İngiltere) kurulan uygulama, çağırdığınız taksiyi aynı yöne gidecek diğer öğrencilerle de paylaşıp masrafları azaltmanıza yardım ediyor. Şu an için sadece üniversitelere odaklanmış durumdalar ve çok kısa sürede 4 üniversitede çok popüler oldular. Geliştirmekte oldukları bir de franchising modeli olduğunu belirtiyorlar.

dünya neleri paylaşıyor

Ulaşım

Ofis

Eğitim

İşgücü

Konaklama

Eşyalar

Finansal

bu sayfaya değerlendirme eklemek için  'haberleşelim' linkinden bize aşağıdakilere benzer bir formatta bir mesaj iletmeniz yeterli

irili ufaklı ve değişik paylaşım ve iş modelleri ve ihtiyaçlara hitap eden 8500 civarında paylaşım ağı, sitesi, hizmeti, uygulaması olduğu tahmin ediliyor. Burada en belli başlılarından örnekler vermeye ve yeni keşfettiğimiz, 'süpper olmuş' dediğimiz hizmetleri kısaca değerlendirmeye çalışacağız.

Alternatif bir yaşam için öneriler

www.homoalternatus.com

Homo Alternatus, şehir yaşamında bizlere alternatif çözümler sunan, ücretsiz, dijital bir dergi. Paris’te yayınlanmaya başlamış ve şu an için sadece Fransızca yayın yapıyor. Kurucusu Anouk Piazza, ortak üretim ve paylaşıma dayalı olarak diğer dillerde de yayına geçmek için çalışma içinde.

Homo Alternatus, günlük yaşam rutinlerimiz ve döngümüz içinde topluma, ekonomiye, çevreye, kendi varlığımız ve ruhumuza nasıl değer katabiliriz sorularına hem yanıt arıyor, hem de hem de paylaşım ekonomisi ruhu içerisinde elle tutulur, hemen hayata geçirilebilir öneriler sunuyor.

“Amacımız, tüketim, yemek yeme, ulaşım, para kazanma, günlük yaşam, ve şehirlerde, hatta büyük metropollerde bile tüm yaşam biçimimizi tamamen değiştirmeden bile alternatiflerin var olduğunu göstermek” diyor Anouk. “Yeniliklere açık, modern, sürdürülebilir ve ilham verici ufak değişikliklerle bile hepimiz içinde yaşadığımız bu dünyayı daha iyi ve güzel bir yer haline getirebiliriz”

Derginin içeriği herhangi bir politik, etnik, sosyal statü tarafı tutmayan, kolay uygulanabilir çözümlerden oluşuyor. Site Fransızca olsa da, Google Translator ile ana fikirlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Homo Alternatus’un içeriğini türkçeleştirip yaymak, ya da siz de katkıda bulunmak isterseniz bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Geceleme Kumbarası : Cosmopolit Home

en.cosmopolithome.com

Nedir : Evinizi paylaşıma açtığınız her gece için fazladan seyahat edin

Konaklama paylaşımı konusunda yeni modellerden birisi de Cosmopolit Home. AirBnb ve CouchSurfing’in iş modellerinin hibrid birleşmesinden oluşturdukları “nightswapping” (gece değişimi /  gece bankası) modeliyle çalışıyor. Evini başkasıyla paylaşanlar, paylaştıkları her gece için 1 gece kredisini kendi zaman bankalarına koyup, bunu daha sonraki seyahatlerinde konaklayacakları geceler, evler için kullanıyorlar.

Yeterince gece krediniz yok mu ? O zaman bunu parayla tamamlayabiliyorsunuz, ama asıl mantık daha çok kişinin evlerini, odalarını başkalarıyla paylaşmaları üzerine kurulmuş. Ne kadar çok misapirverseniz, o kadar çok seyahat edebilirsiniz. Şu anda 54 ülkede, 6000’den fazla konaklama noktasıyla büyüyen bir trend içindeler. Bir denemenizde fayda görüyoruz

İspanya'nın Zumbarası Cronnection Beta versiyonuyla açıldı

cronnection.com/

Nedir : Zamanın para yerine geçtiği, topluluk odaklı bir pazaryeri

Zaman Kumbarası fikrine Zumbara sağolsun, artık çok aşinayız. Benzerlerine Ispanya'dan Cronnection da ekleniyor. Sadece hizmet değil, ikinci el ürünlerin, kitapların, eşyaların da zaman-odaklı sanal para birimiyle el değiştirebileceği bir pazaryeri kurmayı hedeflemişler. Üstelik tasarımları da çok güzel olmuş.   

Almak istediğiniz ürün veya hizmet için yeterli krediniz mi yok ? Gerçek paranızı (artık dolar, euro, TL her neyse) sistem üzerinden bozdurup istediğiniz hizmet veya ürüne ulaşabiliyorsunuz. Bunun, bu tür zaman kumbarası sistemlerinde çok sık yaşanan "onu yapmak istiyorum ama yeterince kredim yok, evet ben de zamanımı önerebilirim ama alacak kişinin de kredisi yokmuş" türü sorunları çözüceğini düşünüyoruz. Çok şık olmuş. 

bottom of page