top of page

Güzel giyinmek için yeni bir giysi almana gerek yok!

 

Aldıktan bir süre sonra sıkıldığımız, ya da artık içine sığamadığımız ne çok giysimiz var. Ya da özellikle çocukların, satın alındıktan 2 ay sonra küçülen giysileri, yılda bir kere bir doğumgününde giymek istedikleri örümcek adam kostümleri. 

Aslında çoğu zaman, eski giysilerimizden kurtulmak konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Çoğumuz, sosyal yardım kampanyalarıyla zaten eski giysileri ihtiyacı olanlara gönderiyor. Buradaki sıkıntı, daha sonra o gardropların sürekli yenilenmesi. Bir alışveriş ve tüketim çılgınlığında 1-2 kere giyeceğimiz giysilere sürekli bir döngü içinde yatırım yapıyoruz. 

Peki ya ücretsiz giysi takası yapabileceğimiz platformlar olsa ? Internet üzerinden ya da gerçek hayatta (mesela 'takas pazarları'). Ufak tadilatlarla yepyeni giysiler yaratabilsek kendimize. Üstelik yeni bir giysinin fabrikalarda üretilmesine sebep olmadan!

 

​Giysi takası heralde türkiyedeki ve dünyadaki en yaygın uygulamalardan. Birçok kişi gardroplarını ücretsiz yenilemeyi seçiyor. Takas pazarlarından aldıkları giysileri ufak tadilatlarla yepyeni ve orijinal parçalara dönüştürüp kullanıyorlar. 

 

 

Genelde uygulamalar 3 modelde çalışıyor :

1. Giysilerinizi birisine hediye ediyorsunuz. 

2. Ödünç veriyor, ya da cüzi miktara kiralıyorsunuz. Genelde çantalar, kostümler için iyi çalışıyor.

3. Karşılıklı ya da çoklu takas. 

 

(kaynak olarak www.collaborativeconsumption.com, Rachel Botsman'ın kitabını ve google'ı kullandık.

Eksik gördüğünüz, eklenmesi ya da düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz noktalar varsa, bize yazın)

Parasız yenilik

Giysi Takası etkinliklerinin ilki, 19 Şubat 2012 Pazar günü gerçekleşti. O günden beri değişik mekanlarda takas pazarları düzenlemeye devam ediyorlar. Evde biriken kullanılmış-kullanılmamış, aldığınız ama bir türlü kullanmadığınız/beğenmediğiniz giysilerinizi getirip başkalarıyla ücretsiz takas edebiliyorsunuz. Etkinlik takvimlerini takip etmek içib bloglarına bir göz atın.

http://www.giysitakasi.blogspot.com

 

Dünyanın en büyük giysi takası partisi burada

Kurucularından Nikki alışveriş bağımlısı olduğunu 16 yaşında farketmiş. Arkadaşları da aynı durumdaymış, giymedikleri elbiselere, ayakkabılara, kullanmadıkları çantalara deli gibi para harcıyorlarmış. Sonra bu problemlerini çözmeye karar vermişler ve 99dresses'i kurmuşlar (sitelerinin 'bizim hikayemiz' bölümünde öyle yazıyor).

Çok ilginç bir hikaye değil aslında. Ama ortaya çıkan uygulama güzel olmuş.

www.99dresses.com

 

bottom of page