top of page
 

AirBnB 2008'de ortaya çıkarak tüm konaklama alışkanlıklarımızı kökten değiştirdi. Otellerden, Hostellerden vazgeçip, tanımadığımız insanların evlerinde, odalarında konuk olmaya başladık

Çalışma prensibi çok basit. Evinizdeki boş odayı, ya da tüm bir evi sistem üzerinden kiraya veriyorsunuz. Özelliklerini, fiyatını, müsaitlik durumunu belirliyorsunuz. Seyahat edenler de, aynen bir otel rezervasyon sistemini kullanır gibi sistem üzerinden uygun konaklama alternatiflerini karşılaştırıp rezervasyon yapıyor. 

Tipik otel konaklamalarından farkı, seyahate çıkmadan önce evsahibiyle yazışıp size özel tavsiyeler alabiliyorsunuz. Çoğu evsahibi, sizinle şehir turuna veya yemeğe veya sosyal bir etkinliğe katılabiliyor. 

 

İlk başta 'ne saçma fikir' diyenler bile, artık seyahate çıkarken otel sitelerinden önce AirBnB'ye bakar oldular. 33000 şehirde on milyon rezervasyonla AirBnB dünyanın en büyük konaklama zinciri halini aldı. Üstelik bu yeni deneyimler, konaklamanın sadece konaklamadan ibaret olamayabileceğini, evlerini dünyanın dört yanından misafirlere açan ev sahiplerinin lokal tatlar ve deneyimler için ne kadar değerli kaynaklar olabileceğini öğretti. 

www.airbnb.com

(kaynak olarak www.collaborativeconsumption.com, Rachel Botsman'ın kitabını ve google'ı kullandık.

Eksik gördüğünüz, eklenmesi ya da düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz noktalar varsa, bize yazın)

HEMEN KİRALIK

Sanıyoruz türkiyenin konaklama konusunda ilk paylaşım sitesi. 'Ev konforunda konakla' sloganıyla sizi davet ediyorlar. 

www.hemenkiralık.com​

COUCHSURFING

AirBnB kadar büyük olmasa da, hızla büyüyen bir ağa sahip. 2012'de tam 10.4milyon 'koltuk' paylaşıldı! Anafikirleri : 'sosyal bağlarla seyahatinizi zenginleştirin'

www.Couchsurfing.org

bottom of page