top of page

 

Tipik bir araba günlük hayatının 23 saatini otoparkta yatarak geçiriyor. Günde sadece 1 saat kullanacağın bir arabaya 40-50bin TL vermenin anlamı ne ?

​Yanıtı basit aslında. Araba sahibi olmayı bir statü göstergesi olarak görüyoruz. Mezun olursun, işe girersin, bir ev bir araba almak için yıllarca geri ödemek zorunda kalacağın borçlar altına girersin. Neden ? Çünkü 'onun arabası var, güzel mi güzel mi..'

 

Oysa ihtiyacın olan sadece istediğin anda bir yerden bir yere gidebilmek.

 

Araç paylaşım uygulamaları şu an hem türkiye'de hem dünya'da pıtrak gibi ortaya çıkıyorlar. Çok güzel bir şey. Çoğu araç (ya da yolculuk) paylaşım ağı aynı sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyor : araç paylaşımı için kritik eşiğe ulaşabilmek. 

 

Çalışma prensipleri genelde 3 modele dayanıyor :

1. arabanızı başka birine saatlik veya günlük olarak kiralıyorsunuz

2. gideceğiniz güzergahda başkalarıyla aracınızı paylaşıyorsunuz (yani arabanızdaki boş koltukları 'aynı yolun yolcuları'na kiralıyorsunuz)

3. Ticari şirketler aracılığıyla oluşturulmuş 'araba havuz'larına üye olarak ihtiyacınız olduğunda bu havuzdaki arabaları kullanabiliyorsunuz.

 

Türkiye'de mevzuatlar biraz karışık olduğundan, aracınızı kiralar ya da paylaşımı ticari amaçla yaparsanız muhtemelen korsan taksi damgası yiyebilirsiniz. Temkinli olmakta fayda var. 

 

Bununla bağlantılı olarak bir de 'otopark' paylaşımı diye birşey olduğundan bahsedelim. Kullanmadığınız park yerinizi saatlik olarak kiralayabiliyorsunuz. Büyük şehirlerdeki otopark probleminin çözümü için birebir ilaç!

(kaynak olarak www.collaborativeconsumption.com, Rachel Botsman'ın kitabını ve google'ı kullandık.

Eksik gördüğünüz, eklenmesi ya da düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz noktalar varsa, bize yazın)

Komşumun arabası benim de arabamdır

Özellikle de bazen fonksiyonel araçlara (minivan, 7-koltuklu steyşın araç) ihtiyacınız olabilir. Bunu Avis, Hertz veya Sixt'den kiralamak yerine senin semtinden birinden kiralayabilsen nasıl olurdu ? Üstelik 20-30TL gibi günlük fiyatlarla.. Sadece parasal tasarruf değil, doğa için de bir şeyler yapmış olursun. Araç sahipleri için de damlaya damlaya göl olacak bir kazanç kapısı :

year.

www.carnextdoor.com.au 

Yol masraflarınızı yarıya indirin

Türkiye orijinli bir uygulama ve küresel pazara oynuyorlar. Kısa veya uzun mesafede ya da anlık olarak sizinle aynı yöne giden birilerini bulup onların arabasına takılabiliyorsunuz. Bir nevi dijital otostop. Ya da arabanızda yalnızsınız ve yolarkadaşı bulup masrafları bölüşmek istiyorsunuz. Uygulama size bu imkanı gerçek zamanlı olarak sağlıyor. 

www.sharemyfare.com

 

Benim arabam, senin araba

Maşinga, Türkiye’nin ilk kişiden kişiye araba kiralama platformudur. Araba masraflarından bunalan araba sahipleri ile araba ihtiyacı olan kiracıları bir araya getirerek; araba sahipleri için gelir kaynağı olurken, kiracılar için de daha ucuza, daha uygun fiyatla ve daha çok seçenekli araba kiralama imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda her paylaşılan arabanın trafikten 15 araba çektiği öngörüldüğünden hem trafik probleminin çözümüne hem de çevreye katkı sunmaktadır. İstanbul merkezli olan Maşinga, alanında tecrübeli bir ekip tarafından yönetilmektedir.

 

www.masinga.com

bottom of page