top of page

Paylaşım ekonomisi neden ŞİMDİ büyüyor ?

21 Aralık 2013

 

1. Internet, atıl kaynakların nerede ve kimde olduğu konusunda birleştirici bir platform halini aldı.. Özellikle artık hemen herkesin internet erişimine sahip olması, daha önce hiç haberimizin bile olmadığı kaynaklara erişimi mümkün kılmaya başladı. Örneğin, gerçek zamanlı olarak dünyanın öbür ucunda kimin evini turistlerle paylaşmak istediğini, kimin bizi şehrinde gönüllü olarak gezdirebileceğini görmemizi sağladı.

 

2. Sosyal Medya, merkezi medyanın yerini alarak haberleşmeyi tek yönlü iletişimden, karşılıklı diyaloğa dönüştürdü. Kullanılmayan kaynaklarımızı paylaşma isteği konusunda birçoğumuz aslında yalnız olmadığımızı ve bizim gibi evini, koltuğunu, arabasını, yeteneklerini, zamanını, köpeğini paylaşmak isteyen milyonların olduğunu gördük.

 

3. Ekonomik krizler, alım gücümüzü düşürerek, ticari hizmet ve ürünlere erişimi finansal açıdan birçok kişi için ya ulaşılamaz hale getirdi, ya da aynı ürün ve hizmet için daha çok çalışmamız gerekmeye başladığından, paylaşmayı seçer olduk (örneğin otelde kalmak yerine, airbnb'den bir evde kalmayı tercih ettik, ve bunun da aslında çok eğlenceli birşey olduğunu keşfettik)

 

4. Çevre ve sosyal duyarlılığımızın artması, geri dönüşüm, tekrar kullanım ve ortak kullanım için tetikleyici oldu. 

 

5. Y Jenerasyonu, dünyaya daha paylaşımcı daha pozitif daha üretken genler ve bilinçle geldi. Beğenmedikleri kurumsal işlerde çalışmak yerine, özellikle de internet üzerinden, kendi ekonomik ekosistemlerini kurmak için harekete geçmeleri, yeni paylaşım ekonomisinin temellerini oluşturdu.

 

bottom of page