top of page

2013'te Paylaşım Ekonomisi'nde neler oldu ? (Esra Doğu'nun çevirisiyle)

2013 Paylaşım Ekonomisi için ses getiren bir yıl olarak hafızalarda yer edinecek.

Dünya çapında kullanılmayan atıl kaynakların 15 milyar sterling ( 53.7 milyar TL) civarında bir değerde olduğu tahmin ediliyor. Paylaşım pazarında herkes birşeyler paylaşıyor olsa, kullanıcılarının cebinden yaklaşık 4.6 Milyar Sterling ( 16.5 Milyar TL) civarında daha az para çıkacak.

Zipcar’ın Pay as You Live raporuna göre İngiliz halkı paylaşarak 12.4 milyar Sterling (14 milyar TL) tasarruf yapabilir. Araştırmalara göre Birleşik Krallıkta yaşayan her 3 yetişkinden 1’i (%36) taşıt paylaşımına giderken, %39’u bu yolu denemekten mutlu olacaklarını söylüyor. 366 milyon dolarlık (800 milyon TL) bir yatırımla Google en büyük Paylaşım Ekonomisi yatırımcısı olurken, Avis 500 milyon dolara Zipcar’ı satın aldı, Airbnb 120milyon dolarlık bir yatırıma kavuştu. Task Rabbit İngiltere’de iş yaşantısına başlamak için hazırlıklara başladı.

Elbette ki yenilikler yalnızca büyük ve bilinen şirketlerden çıkmıyor. 2013 bir çok ismin de ilk kez duyulduğu bir yıl oldu. Dünyanın ilk uzun sureli kiralık konutlarını paylaşıma açan Movebubble ve alıcıların doğrudan yerel üretime ulaşmalarını sağlayan ve çiftçilerin kendi sanal sürdürülebilir gıda mağazalarını açabilecekleri bir platform olan Farmdrop bu yeni girişimlerden yanlızca ikisi. Bu girişimlere bir diğer örnek olarak da paylaşım pazarı ve varlık paylaşımı hizlemetlerinin karşılaştırma servisini sağlayan hizmet olarak Compare and Share verilebilir. Ocak 2013’te kurulan şirket araç paylaşım sitelerini ortak bir pazarda toplayarak, kendi alanında ilklerden bir olma yolunda önemli bir adım attı. Şubat 2014’te de kullanıcılarına P2P (El’den El’e) otomobil kiralama imkanı da sağlamayı planlıyor. Şirket, aynı zamanda, kurulumunun öncesindeki aşamada küresel fonlama servisi Crowdcube’da üç aydan kısa bir sürede hedefinin üç katı fona ulaşarak tarihi bir başarıya imza attı.

Halihazırda bulunan paylaşım hizmetlerinin sayısı günümüzde inanılmaz bir sayıya ulaştı ve bu durum insanları gün geçtikçe daha paylaşımcı, sürdürülebilir ve ekonomik yaşamaya teşvik ediyor. Compare and Share’in Küresel Paylaşım Rehber’i ( Global Sharing Directory) şimdilerde otomotiv, konaklama, kişisel finans, yatırım, teslimat, vergi, deneyim, vasıflar, egitim, hayırseverlik, moda ve yemek gibi bir çok konuyla ilgili çalışmalarda bulunan kuruluşları listeliyor. Peki neden her geçen gün daha fazla insan varlıklarını paylaşıyor? Bunun önemi nedir? Ve tüm bunların 2014 üzerindeki etkisi ne olacak?

Dünya üzerinde tam potansiyeliyle kullanılmayan mal ve varlıkların sayısını doğru olarak belirlemek çok zor, ancak bu rakamın trilyonlarca sterling civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu tahmin tam da Paylaşım Ekonomisinin potansiyelini açıklıyor. Sahip olduğumuz malların potansiyeli olmayan ve sabit mallar olmadığı fikri ,insanların varlıklarını yenilikçi yollarla kullanmasına olanak sağlayan soyal platformları ve mobil teknolojileri ortaya çıkardı. Şimdi bir tıkla evinizi FlipKey’de odanızı Wimdu da kiraya verip, arabaya ihtiyacınız olduğunda Zipcar veya CityCarClub’da bir araba kiralayıp, BlaBlaCar veya LiftShare’de yolculuğunuz için araç paylaşıp, Fiverr’da yeteneklerinizi sergileyip, PiggyBee ya da Shipster’da teslimat işlerinizi halledip, bankalardan kredi almanıza gerek kalmadan Zopa’dan düşük faizle borç para alıp, CrowdCube ya da Kickstarter’da girişimci fikriniz için kitlesel fon aracılığıyla sermaye yardımı alıp,ShareMyStorage ya da ParkAtMyHouse’da boş alanızı kiraya vermeniz çok kolay. Paylaşım Ekonomisi, ağaçlara sarılılmak değil akıllıca yaşamak anlamına gelir! Tabi ki biz ağaçları, nehirleri, denizleri de çok seviyoruz…

2014’te Paylaşım Ekonomisindeki küresel büyümeye tanık olmaya devam edeceğiz. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölsesinden çıkan yolculuk paylaşma uygulaması KarTag ya da Türkiye’den ShareMyFare küresel büyümenin habercisi birkaç örnek. Hong Kong’taki Carshare.hk populerliğin zirvesinde dolaşırken Brazilya’da Sharemob kullanıcılarının çeşitli paylaşım hizmetlerini bir çatı altında yayınlama imkanı sağlıyor. Dahası, çok uluslu şirketlerin ilgi ve yatırımlarıyla Paylaşım Ekonomisini kullanan kişilerin sayısının hatırı sayılır bir şekilde artması bekleniyor. Yakın zamanda gerçekleşen yatırımlara örnek vermek gerekirse General Electric’in patentli teknolijisini kullanmaya başlayan BMW ve Quirky’nin DriveNow ile otomotive paylaşım sektörüne girişinden bahsedilebilir. 2014 aynı zamanda Paylaşım Teknolojisi’nin yasaları nasıl etkilediğine şahit olmamız açısından önemli bir yıl olacak. Flightcar ve Airbnb’ye açılan hukuk davalarına zaten şahit olduk, ancak daha fazla insanın Paylaşım Ekonomisinden yararlanmaya başlamasının politik ve hukuki sistemlerde olumlu bir değişiklik sağlayıp sağlamayacağı da merak konusu.

Peki 2014 yılından neler beklemeliyiz?

Compare and Share – Hedefi paylaşım pazarının ve bir numaralı ismi olmak. Büyük bir ortakla Konaklama sektörüne adım atışımızı bekleyin

Sharemob – Oldukça hırslılar ve bu durum onların aleyhine kullanılabilir. Brezilya’da bir Paylaşım Ekonomisi platformu kurmalarını görmek ilginç olacak ancak daha da ilginci küresel etkilerini takip etmek. Gözlerinizi onlardan ayırmayın!

3rd Home(3. Ev) –Eğer aradığınız şey lüks yaşam ise piyasadaki en üst düzey ev değişimi platform, 3rd Home sizing adresiniz.

TaskRabbit UK – TaskRabbit Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük başarı sağladı ancak aynı durum Birleşik Krallık’ta da söz konusu olacak mı? Elbette olacak! Biz İngilizler IKEA’dan alışveriş etmeye bayılırız ve o masaları biraraya getirecek birilerine ihtiyacımız var… Açılışlarını bekleyin.

Echo – Yetenekleriniz ve zamanınızı mı satıyorsunuz? Bu temelde çok iyi bir oluşum ancak başarı sağlayacak mı? Sağlarsa dünyanın çok daha iyi bir yer haline geleceği kesin

Getable – Motorlu aygıtlardan, smokine , bisikletten çim biçme makinesine kadar her şeyi istediğiniz zaman alın. Netflix’in kurucularından birinin yatırımıyla, Getable çok ses getireceğe benziyor.

BorrowMyDoggy – Evet, şimdi insanların köpeklerini ödünç alabilirsiniz.Bu olaya iş arkadaşım Ele ile şahit oldum ama onun köpeği erkekleri sevmez ve bu beni de sevmediği anlamına geldi, olsun ne yapalım... Şaka bir yana bu insanlara çok değerli bir hizmet sağlayan bir fikir, özellikle gece geç saatlere kadar çalışıyorsanız.Birinin o köpekçiklere bakması gerekiyor değil mi?. BorrowMyDoggy sen iyi bir fikirin kokusunu metrelerce uzaktan alabiliyorsun!

Global Sharing Day( Küresel Paylaşım Günü) (1 Haziran) – Geçen sene Küresel Paylaşım Günü’ne dünyanın her yerinden 70 milyon kişi katıldı ve bu yıl daha da fazlası bekleniyor. Siz de katılmak veya katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen Ele’yle ele@thepeoplewhoshare.com email adresinden iletişime geçin.

2013’te neler oldu çizelgesi

Ocak:

Compare and Share Benita Matofska ve Nick Tong Tarafından kuruldu.

Zipcar Avis tarafından 500milyon dolara satın alındı.

Şubat:

Forbes Dergisi Paylaşım Ekonomisi ve Airbnb’yi kapağına taşıdı.

Mart:

The Economist Paylaşım Ekonomisi üzerine büyük bir makale yayınladı.

Nisan:

Lisa Gansky Mesh 2013’ü organize etti.

Mayıs:

Car2Go halktan aldığı olumlu ilgi eşliğinden Birmingham İngiltere’de açılışını yaptı.

The People Who Share State of the Sharing Economy adlı raporu yayınladı.

Haziran:

Küresel Paylaşım Günü- People Who Share tarafından organize edildi, 70 milyon kişi katıldı.

FlightCar’a yasal ihlallerden dolayı dava açıldı.

LeWeb London’ın bu seneki teması Paylaşım Ekonomisi oldu.

Temmuz:

New York Times Paylaşım Ekonomisi üzerine büyük bir makale yayınladı.

Ağustos

BBC Paylaşım Ekonomisi ile ilgili program hazırladı.

The Financial Times Complementary form of Capitalism ( Kapitalizmin tamamnlayıcı biçimi) adlı bir makale yayınladı.

Eylül:

Avrupa Komisyonu Paylaşım Ekonomisi üzerine bir rapor yayınladı.

Ekim:

Web Summit 2013 BitCoin’e büyük yer verdi.

Kasım:

FlightCar Lax’ı kurdu.

Aralık:

Compare and Share Crowdcube’da başlangıç hedeflerinin üç katını kazanarak kütlesel fonlama alanında tarihe imza attı.

By Josh Alidina

Çeviri: Esra Doğu

Raporun orjinaline http://www.compareandshare.com/blog/sharing-is-finally-in-a-year-in-review-2013/#sthash.J4Cn3ZzQ.VBp2DTpk.dpuf linkinden ulaşabilirsiniz.

bottom of page