top of page

Sao Paulo bisiklet paylaşımını diğer toplu taşıma yöntemleriyle tek bilette birleştiriyor (Buket Özt

Sao Paulo bisiklet paylaşımını diğer toplu taşıma yöntemleriyle tek bilette birleştiriyor.

Sao Paulo’da bisiklet paylaşımı yaygınlaşıyor. Her geçen günle birlikte bisiklet, Brezilya’nın en büyük şehri olan Sao Paulo’nun kentsel görünümünün bir parçası haline gelmekte. Bisikleti rekreasyon amacı dışında, ulaşım yöntemi olarak sisteme kaynaştırma isteğiyle birlikte, Sao Paulo yeni bir bisiklet paylaşım sistemini, diğer ulaşım yöntemleriyle ve şehrin ulaşım sisteminin tümünde geçerli olan, Bilhete Unico adı verilen tek bir biletle birleştirmek için bir ihale planlıyor. Amaç, insanların bisiklet yollarını kullanmasına olanak sağlayarak otobüs ve metro sistemlerini beslemek ve böylece şehirdeki otomobil ihtiyaç ve bağımlılığını azaltmak.

Son yerel haberlere göre şehir büyük bir bisiklet paylaşım ağını, yatırım yaparak satışa çıkarmak hedefinde. Yaklaşık 50.000 bisikletle birlikte şehrin her bölgesine istasyonlar kurulacak. Plan hala şehir ölçeğinde gözden geçiriliriyor.

Rio’nun toplu taşıma sekreteri Jilmar Tatto, ne henüz projenin takvimi ne de tahmini maliyeti hakkında bilgi verebiliyor ancak teklifin Sao Paolo’nun belediye başkanı Fernando Haddad’a sunulduğunu onayladı.

Sao Paulo’da halhazırda birkaç bisiklet paylaşım sistemi bulunuyor. Bunlardan en büyüğü Bike Sampa. Sponsorluğu İtau bank tarafından yapılmış, tüm şehirde 1000 civarında bisikleti ve 100 istasyonu bulunuyor. Bisikletçiler, 2009’dan beri Parada Vital Enstitüsü tarafından yönetilen 'Our Bike' sisteminden da kiralık bisiklet bulabiliyorlar. Our Bike Rio daki 17 metro istasyonunda ve 4 otobüs terminalinde 240 kadar kiralık bisiklet hizmeti sunuyor.

(Orijinal metin TheCityFix Brasil : http://thecityfix.com/blog/sao-paulo-brazil-bike-sharing-integrated-transport-pass-maria-fernanda-cavalcanti/)

bottom of page